Mary jane's farm?

imported
#1

has anyone tried the bulk food from mary jane’s farm? www.maryjanesfarm.com the stuff sure looks good, and ordering in bulk brings a serving down to $2-3 for most foods…

–andrew

Andrew

#2

OHHHH!!! Mary Jane’s Farm! I thought you meant a mary jane farm! My mistake…you are likely to find one or two of those near the AT. in Georgia and North Carolina!

Big Dee

#3

Andrew,
I ate a lot of them on my 03 thru hike, not bad food for the most part, better then most of other brands out there. Another big plus is that the package is burnable paper.
On the down side she didn’t have a whole lot of flavors out, she my have more now. Feel free to email me with any other questions.

Casy

#4

Never had any, but also saw they were on sale at http://www.northernmountain.com under the “Kitchen & Camp” section. Not as good as a deal as buying in bulk, but on sale for individuals. I agree Andrew, they do look good. I think it said they were made from all organic ingredients, which sounds like it might be a good thing, but also sounds like there might not be enough MSG for my taste.

BeBop

#5

I think that is marketing 101… I would taste these before buying. I have bought food like these at organic stores then tasted them and been disappointed. As a Chef, I was trying a new dish called Fideo (a rustic Catalan pasta and seafood dish not too far away from Paella)… anyway… I walked into a store and they had fideo in a vacum packed container straight from Spain. It looked fantastic. When I prepared it, it looked nothing like the dish on the package or in their promo material and tasted like crap… no, crap would have been better. The problem with buying food ahead is you get tired of it when hiking. I think you need balance between pre-bought and bought on whim… peace and love

ASWAH

Aswah

#6

Mary Jane’s products are tasty but expensive. Our solution was to ask for tasty Corn Salsa in bulk rather than packets. Then we mixed 1 Cup of Fantastic Foods dehydrated beans with 1 Cup of Instant Brown Rice (Uncle Bens?) and added 2 Tablespoons of Corn Salsa. Then we rehydrated in 2 cups of boiling water for 5 min. and had the BEST tasting, cheapest chili. This made two servings unless you are a big eater. Mary Jane’s Farm is organic so you are paying a premium for organic. This has been our favorite meal on three LD hikes.

I think several backpacking books have an index for ordering various dehydrated foods so hikers are able to assemble dehydrated dishes to individual taste without paying package prices.

Email me if you want more cheap grocery store recipe ideas that aren’t Lipton’s.

GottaWalk